
Termése miatt nagyon sokan szeretik. A hazánkban őshonos szelídgesztenye akár 30 méter magasra is megnőhet, így elég nagy a térigénye. Virágzása júniusra-júliusra tehető, 30 cm hosszú krémszínű virágokat is hozhat. Ezeket a makktermés váltja fel.
A fa hosszú életű, nagyon sok fényt igényel, olyan helyre érdemes ültetni, ahol savas, levegős, valamint jó vízelvezető képességű a talaj. Fiatal korában rendszeresen kell öntözni, de a későbbiekben a száraz időszakokat is át tudja vészelni. A kései virágzása miatt a téli hidegeket is jól bírja, a fagyok nem károsítják.
A szelídgesztenye metszése inkább a ritkításról kell, hogy szóljon, illetve az elhalt hajtások eltávolításáról. Szaporítása általában oltással történik, mivel így hamar hozhat termést. Ha magról történik, akkor akár húsz év is eltelhet, amíg termőre fog fordulni. A szelídgesztenye szabályos, sűrű koronája miatt díszfaként is ültethető. Felhasználása sokoldalú, hiszen pirítható tűzön, főzés után meghámozva készíthető belőle püré, amelyet nagyon sokan szeretnek.