
A cukorbetegségnek több szövődménye kialakulhat, az egyik a diabéteszes láb és ezt a problémát nem szabad elhanyagolni, mert ha nem foglalkozunk a kezdeti tünetekkel, annak szörnyű következményei lehetnek, a végtag amputálására is sor kerülhet. A cukorbeteg láb szimptómái közé sorolhatóak az artériás és vénás keringés zavarainak jelei, mint a lábszáron elvékonyodott, elfehéredett, száraz, sérülékeny bőr, a hideg láb, ami a vérkeringés zavaráról árulkodik.
Ehhez a problémához tartoznak még az idegek károsodásának a jelei is, amikor a cukorbeteg láb érzéketlenné válik, bizsereg, zsibbad, kevésbé érzi a hideget és a meleget, a nyomást a lábfejen és a talpon, ami miatt bizonytalanná válik a járás. Az érintetteknél nem okoznak fájdalmat a sebek sem, emiatt sokszor csak akkor veszik észre, amikor már nagy a baj. A cukorbeteg láb problémája ellen érdemes szén-dioxid szárazfürdőt alkalmazni a végtagokon, ami napjainkban már nem helyhez kötött, mert a beteg a saját otthonában is elvégezheti, a Fumara pezsgőkristályok használatával.
Bonyolult és hosszú a fekélyes láb kezelése
Cukorbetegség szövődményeképpen, de sérülés nyomán is kialakulhat lábszárfekély, továbbá okozhatja krónikus ízületi gyulladás vagy érbetegség. A lényeg az, hogy a fekélyes láb kezelése minél előbb elkezdődjön, mert a probléma csak súlyosbodik. Tulajdonképpen a lábszárfekély eredete többféle lehet, de ezek tünetei hasonlóak. Ráadásul sikeres kezelést követően, gyakori a kiújulása, tehát elsődleges szempont, hogy megelőzzük a kialakulását.
Ahhoz, hogy a fekélyes láb kezelése ne váljon elengedhetetlenné, célszerű minimálisra csökkentenünk a kialakulását elősegítő, okozó tényezőket. Adjuk le a többletsúlyunkat, mozogjunk többet, az ereket szűkítő dohányzást hagyjuk abba, a visszérproblémákat vagy gyulladásokat pedig kezeltessük időben! A diabéteszes betegeknek ajánlott fokozottan figyelniük a glikémiás szint kordában tartására. Magyarán, ajánlott egészségesen élni, mozogni, hogy ne alakuljon ki lábbetegség. Ugyanis a fekélyes láb kezelése nehéz, hosszú ideig tart, valóban kellemetlen napokat okoz nekünk, így a prevenció a legjobb gyógyír.